fbpx

Devatero pro správný životopis

cv concept
0

Přestože se žánru životopisu věnují už osnovy základní školy, napsat takový, který by mezi desítkami až stovkami jiných zaujal, je nadlidský výkon. My vás umění dokonalého životopisu neboli curricula vitae nenaučíme, neboť zaručený recept neexistuje, prozradíme vám však, jaké chyby při jeho psaní nedělat.

1. Nepřeceňujte se!
I když se chcete potenciálnímu zaměstnavateli ukázat v tom nejlepším světle, odolejte pokušení přehnaně vyzdvihovat své schopnosti a zkušenosti. Zkušený personalista odhalí vaši domýšlivost už při prvním setkání, pokud vás na něj vůbec pozve.

2. Nesepisujte romány!
Striktně se držte formy a krátkých výstižných hesel, ostatně patrně píšete strukturovaný životopis. Biografii v románu, natož ve verších nebude nikdo číst, pokud se nejedná o porotu soutěže Magnesia Litera.

3. Nenechte se strhnout zbytečnostmi!
Zaznamenejte to nejdůležitější ze své dosavadní praxe – a naopak: bezvýznamné detaily, byť vaše oko při vzpomínce na ně nezůstane suché dojetím, vypusťte. Ucházíte-li se o pozici vedoucího autosalonu, těžko někoho ohromí vaše dávná brigáda ve firmě na mytí oken.

4. Nebuďte příliš kreativní!
Pokud si to budoucí zaměstnavatel výslovně nevyžádal, nesnažte se mu životopisem naznačit, že byste rázem mohli stanout v křesle kreativního ředitele vesmíru. Nic nezdvihne manažera z jeho křesla víc než neschopnost uchazeče držet se formálního stylu.

5. Nebuďte familiární!
Soustřeďte se na praktickou stránku věci a vynechte neznámé zkratky, slang, osobní vstupy a zdrobněliny, a to i v e-mailovém kontaktu, který na sebe necháte. Adresu smudlinek@seznam.cz proto raději nahraďte nějakou méně roztomilou.

6. Nezabývejte se soukromím!
Perličky z vašeho osobního života do profesního přehledu nepatří, ty můžete dát k dobru až na vánočním večírku, když vás firma přijme do svých řad. Že vašemu potomkovi lezou první zoubky a vaše žena ráda zahradničí, je zajímavé pro obecní drbnu, a nikoli pro zaměstnavatele.

7. Nepřehánějte to s uměleckým ztvárněním!
Formální úprava jakéhokoli dokumentu je důležitá a pro životopis to platí dvojnásob. Jistě však najdete řadu jiných příležitostí, jak předvést, že umíte ve wordu najít ozdobné fonty a pracovat s barvami.

8. Nedělejte chyby!
Přestože váš životopis nebude pročítat profesor češtiny a ani vypsaná pozice nemá s mluvnicí nic do činění, pravopisné a gramatické chyby v dokumentu, který vás má reprezentovat, o vás neřeknou nic pěkného. Odhoďte ješitnost a nechte po sobě svůj výtvor někoho přečíst, to je nejlepší způsob, jak se vyhnout nemilému překvapení.

9. Nezapomeňte na motivační dopis!
V krátkém motivačním dopise o sobě můžete sdělit trochu víc, než dovolí kolonky ve strukturovaném životopise. Využijte toho – ale máte na to jen pár řádků. Budou patrně tím prvním, co si personalista přečte a co rozhodne o tom, dá-li vám nějakou šanci.

 

Další články z blogu

 • 11/07/2019
  Exekuce? Insolvence? Pomůžeme Vám!

  V dnešní době se hodně lidí dostává do finančních potíží kvůli půjčkám nebo třeba nezaplaceným pokutám. Pokud jste se ocitli v takové situaci, je třeba ji řešit. Dluhy totiž jinak mohou nepříjemně narůstat. Věděli jste že od 1.června 2019 platí nová pravidla pro exekučně obstavenou mzdu? Už od červnové výplaty bude zaměstnancům zůstávat více peněz a nebudou se tedy muset..

  0 Přečíst celý článek
 • 14/06/2019
  ZTRÁTA ZAMĚSTNÁNÍ JE STRES

  Jedním z největších spouštěčů stresu v lidském životě je ztráta zaměstnání. Pokud náhle přijdete o zaměstnání, můžete se cítit méněcenní, neúspěšní nebo dokonce neschopní. Můžete mít strach. Může se dokonce zhoršit Vás zdravotní stav. Vždy ale myslete na to, že v takové situaci nejste sami. Navíc se situace snadno vyřeší, když si najdete nové zaměstnání. Obraťte se na nás ať..

  0 Přečíst celý článek
 • 05/06/2019
  PROPLATÍME VÁM CESTU K…

  Chcete od zaměstnavatele něco navíc? My Vám nyní, kromě jiných benefitů, proplatíme cestu na pohovor. Bonus se týká nejen cest v rámci České republiky, ale i cest ze Slovenska. Potkat se můžeme na našich pobočkách v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Berouně, Tachově, Chebu, Rokycanech, Pardubicích, Liberci a Jihlavě. Nezapomeňte si uschovat jízdenky. Zavolejte nám zdarma na +420 800 197 197  a zjistěte nejen více o..

  0 Přečíst celý článek
 • 27/05/2019
  MÁTE UŽ JEN 5…

  Tento týden máte poslední šanci získat náborový bonus 30 000 Kč! Bonus je téměř vyčerpaný a od června již nebude vypsán. Nastupte na naše vybrané projekty v Praze, Plzni, Rokycanech, Žebráku, Mikulově nebo Chebu a přihlaste se k bonusu! Ubytování je zajištěno, u některých nabídek je dokonce zdarma. Zavolejte zdarma na linku +420 800 197 197. Těšíme se na Váš..

  0 Přečíst celý článek
 • 01/05/2019
  KVĚTEN 2019: BONUS 30…

  Hledáte LEPŠÍ PRÁCI? My naše zaměstnance umíme bohatě odměnit! Ještě v květnu běží mimořádná akce: NÁBOROVÝ BONUS 30 000 Kč! Konkrétně pro města Plzeň, Rokycany, Žebrák, Tachov a Mikulov. Máme pro Vás zajištěné i ubytování. Přijďte na naše pobočky, zavolejte nám na bezplatnou linku +420 800 197 197 nebo nám napište na email info@lepsiprace.cz. Dozvíte se podrobnosti o pracovních nabídkách...

  0 Přečíst celý článek
 • 25/04/2019
  DUBEN 2019: NÁBOROVÝ BONUS…

  O náborový bonus 30 000 Kč je velký zájem! Poslední šance, jak ho ještě v dubnu získat, je na naší pobočce v Plzni, na adrese Barrandova 1, a to v pondělí 29.dubna 2019. Zavolejte nám na bezplatnou linku +420 800 197 197 a domluvte si termín. Těšíme se na Vás!

  0 Přečíst celý článek
 • 10/04/2019
  NÁBOROVÝ BONUS 30 000…

  Hledáte LEPŠÍ PRÁCI? My naše zaměstnance umíme bohatě odměnit! V dubnu běží mimořádná akce: NÁBOROVÝ BONUS 30 000 Kč! Přijďte na naše pobočky, zavolejte nám na bezplatnou linku +420 800 197 197 nebo nám napište na email info@lepsiprace.cz. Dozvíte se podrobnosti o pracovních nabídkách. Těšíme se na Vás!

  0 Přečíst celý článek
 • 23/01/2019
  STĚHOVÁNÍ PRAŽSKÉ POBOČKY

  Ve dnech 24. a 25.1.2019 se stěhuje naše pražská pobočka. Od pondělí 28.1.2019 nás najdete na nové adrese Služeb 4, Praha 10 – Strašnice (cca 400m od konečné stanice metra A -  Depo Hostivař). Pokud by jste pobočku nemohli najít, zavolejte na naší bezplatnou linku +420 800 197 197, kde vám s cestou poradíme.

  0 Přečíst celý článek
 • 20/12/2018
  Přejeme krásné Vánoce a…

  Přejeme krásné Vánoce a úspěšný rok 2018 Tým LEPŠÍ PRÁCE přeje krásné prožití vánočních svátků a do roku 2019 pevné zdraví a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

  0 Přečíst celý článek
 • 11/07/2018
  LEPŠÍ PRÁCE A ROLLING…

  LEPŠÍ PRÁCE A ROLLING STONES V minulém týdnu jsme spolupracovali s produkcí kapely Rolling Stones na pražském vystoupení evropského turné No Filter. Na legendární kapelu, která se na hudební scéně pohybuje neuvěřitelných 56 let, se přišlo podívat přes 50 000 platících návštěvníků všech věkových kategorií. Potkat jste nás mohli ve fotostánku před vstupem do areálu, na stanovištích kde se měnili papírové vstupenky na..

  0 Přečíst celý článek
 • 29/06/2018
  NAVŠTIVTE NAŠÍ POBOČKU V…

  Navštivte naší pobočku v Plzni Plzeň se dlouhodobě řadí k nejlepším městům pro život v České republice. Pyšní se nejen celosvětově známým pivem, ale i krásným historickým centrem, bohatým kulturním životem a především nízkou nezaměstnaností. Naše plzeňská pobočka za dobu své existence pomohla najít práci a nastartovat kariéru tisícům spokojených uchazečů. K novému zaměstnání nabízíme i dotované ubytování, pravidelné soutěže o vstupenky do..

  0 Přečíst celý článek
 • 28/03/2018
  PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ VELIKONOCE

  Přejeme Vám krásné Velikonoce Tým LEPŠÍ PRÁCE Vám přeje krásné Velikonoce, ať už se je rozhodnete oslavit jakkoli.

  0 Přečíst celý článek
 • 15/02/2018
  6 nejčastějších mýtů o…

  6 nejčastějších mýtů o agenturním zaměstnávání Hledáte zaměstnání a nemůžete se rozhodnout, zda pracovat pod agenturou? Máte strach, že vás agentura obere o peníze, nebude za vás platit odvody nebo nebudete mít nárok na dovolenou? Pokud budete pracovat pod poctivou agenturou s licencí MPSV, ideálně takovou, která je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb, nemusíte se podobných situací obávat. Pojďme se..

  0 Přečíst celý článek
 • 01/02/2018
  Od února 2018 začíná…

  Od února 2018 začíná platit nárok na otcovskou dovolenou Od 1. února 2018 si tatínci mohou během šestinedělí po narození miminka vybrat sedmidenní, státem hrazenou, dovolenou. Cílem tohoto volna má být větší zapojení otců do péče o dítě a posílení rodinných vazeb. Otcovská dovolená se řídí novelou zákona o nemocenském pojištění. Tatínci mají na dovolenou nárok v případě, že jsou zapsáni..

  0 Přečíst celý článek
 • 03/07/2017
  Nenechte se najmout pseudoagenturou

  Nenechte se najmout pseudoagenturou Tak jako v každém oboru existují poctiví podnikatelé i vykutálení podnikavci, i na trhu agenturního zaměstnávání můžete narazit na podvodníky. Jejich hlavní zásadou je ušetřit – většinou to ale bývá v zásadě na úkor pracovníků, které najímají. V Česku je přes agentury zaměstnáno asi jedno procento pracovníků. Firmy, které je u agentur poptávají, využívají jejich práci jako flexibilní nástroj..

  0 Přečíst celý článek
 • 23/11/2015
  Testy klíčových kompetencí

  Využijte možnost získát odbornou psychologickou zprávu o úrovni Vašich klíčových kompetencí. Zvýšíte tím tak svou hodnotu na pracovním trhu a získáte výhodu ve svém stávajícím či příštím zaměstnání. Testy absolvujete z pohodlí svého domova online jedinečným přístupem. Naši odborně vzdělaní konzultanti jsou certifikování pro interpretaci psychodiagnostických testů. Jedním z nejvíce používaných testů jsou Testy klíčových kompetencí, které poskytujeme našim klientům..

  0 Přečíst celý článek